Zvolen si zaknihoval prvenstvo. Má najväčšiu pílu na listnaté drevo

Na ihličnaté drevo má Slovensko hneď dve veľkokapacitné píly v Liptovskom Hrádku a Tomášovciach pri Lučenci.
Každá z nich ročne popíli až 600-tisíc kubíkov dreva na dosky pre stavebníctvo. Okrem nich je v krajine množstvo menších píl na ihličnaté drevo, v dôsledku čoho je boj oň vždy veľmi ostrý. Na druhej strane sú investične náročnejšie píly na tvrdšie listnaté drevo, ktoré produkujú rezivo na nábytok, parkety či schody. Tie Slovensku chýbajú. Je ich málo a sú aj veľmi malé.

Jednou z najfrekventovanejších drevín v slovenských lesoch je pritom nielen ihličnatý smrek, ale aj listnatý buk. Neželaným dôsledkom nedostatku píl na listnaté dravo je, že kvalitné bukové drevo sa vo veľkom musí z našich lesov vyvážať aj do cudziny. V tomto roku však do slovenského drevárstva konečne vstúpila prvá veľká píla aj na drevo listnaté.

Vo Zvolene si ju vo svojom drevokombináte postavila spoločnosť Bučina DDD, ktorú ovláda rakúsky drevospracujúci koncern Kronospan. Nová píla stála takmer 14 miliónov eur a ročne dokáže popíliť 80-tisíc kubíkov dreva, informoval TREND konateľ Bučiny DDD Daniel Huliak.

Ostatné slovenské píly, ktoré sú už navyše aj dosť zastaralé, pritom dokážu popíliť pár tisícov či maximálne desaťtisícov kubíkov listnatého dreva. Zvolenská píla je aktuálne najmodernejšia v celom stredoeurópskom regióne a pracuje vo vysokom stupni automatizácie.

Nový útok na biznis s lepeným drevom


V porovnaní s lídrami v oblasti pílenia ihličnatého dreva predstavuje 80-tisíc kubíkov len menší objem, no piliarstvo listnatých stromov pracuje vždy s menšími množstvami dreva. Listnaté lesy nevyprodukujú toľko vyššej piliarskej kvality ako lesy ihličnaté.

Viac na stránkach eTrendu: https://www.etrend.sk/firmy/zvolen-si-zaknihoval-prvenstvo-ma-najvacsiu-pilu-na-listnate-drevo.html


Príspevky autora E-trend
  • Dobrovoľní hasiči zapálili pílu, investor zvažuje odchod

    Drevárska fabrika myWood Polomka Timber nemeckej rodiny Rettenmeier bola až trikrát obeťou úmyselného podpaľačstva.Teraz má ešte aj problém s odškodnením od poisťovne.
  • Otec zostal len dodávateľom surovín, výrobu prevzal syn

    Pre vybudovanie rodinnej firmy je prvoradé, aby sa rodičom podarilo pritiahnuť deti k podnikaniu. Rovnako dôležité je, aby starší nechali mladým vo firme dostatočne široký priestor. Inak v podniku nedorastú na samostatných lídrov. Štefan Nemčík si to vo svojej východoslovenskej píle Drevop uvedomil hneď po príchode syna Juraja pred dvanástimi rokmi.
  • Zlatý rok drevárov s rekordným ziskom i novými posilami

    Slovenské drevárstvo sa dlho nevedelo pozviechať z krízového prepadu, posledných pár rokov však rastie veľmi dynamicky.
  • Pri najvyšších tržbách nábytkári v strate

    Slovenská výroba nábytku sa vlani už druhý rok po sebe prepracovala k novým rekordným tržbám, prijíma zamestnancov a na rozdiel od pokrízových rokov sa jej vyhýba krach podnikov.
  • Arca vyzve Fiľa. V obchode roka ovládla druhú najväčšiu celulózku

    V jednej z najväčších fabrík na východe a druhom najväčšom drevokombináte po ružomberských papierňach Mondi SCP sa mení vlastník. Vranovskú Bukózu, ktorá vo výrobe celulózy a v ďalších činnostiach zamestnáva vyše tisíc ľudí, preberá nový investor. Ide o veľký moderný podnik so slušnými ziskmi, ktorý čaká rozširovanie. Bukóza sa stane vážnym konkurentom lídra biznisu, ktorý je v rukách juhoafrického Mondi a podnikateľa Milana Fiľa.
Mohlo by Vás zaujímať
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.