VLÁDA: SR sa chce uchádzať o zriadenie koordinačného úradu UNESCO lokality Karpatské bukové pralesy

Slovensko sa chce uchádzať o zriadenie stáleho koordinačného úradu lokality „svetového dedičstva UNESCO Staré bukové lesy a bukové pralesy Karpát a iných regiónov Európy“ (ďalej „UNESCO lokalita Karpatské bukové pralesy“).
BRATISLAVA 7. novembra (SITA) – Vláda SR dnes schválila návrh kandidatúry. Slovensko tak má možnosť prevziať pozíciu lídra v riadení lokality UNESCO Karpatské bukové pralesy, ktorá je aktuálne najväčšou sériovou lokalitou zapísanou na zozname svetového prírodného dedičstva s 94 komponentmi v 18 krajinách.

Stály koordinačný úrad je navrhnutý ako samostatný útvar v pôsobnosti Ministerstva životného prostredia SR v úzkej súčinnosti s rezortom zahraničia. Počíta sa s intenzívnou spoluprácou so Štátnou ochranou prírody SR, Správou Národného parku Poloniny, neziskovým sektorom a s akademickou obcou. Úlohy koordinačného úradu zabezpečuje do júla 2024 Belgicko. Predpokladané náklady na zriadenie a činnosť úradu by v roku 2024 pre Slovensko boli takmer 362-tisíc eur, v rokoch 2025 a 2026 by to bolo takmer 316-tisíc eur.

Ďalšími uchádzačmi sú Rakúsko a Belgicko, ktoré svoj zámer prezentovali na zasadnutí spoločného riadiaceho výboru UNESCO lokality Karpatské bukové pralesy 20. septembra 2022 v Nemeckom Bad Wildungen. Slovensko na zasadnutí oznámilo, že tiež predloží kandidatúru.

Ako sa píše v schválenom materiáli, SR je síce malá krajina, ale má deväť národných parkov, 14 chránených krajinných oblastí. Úroveň ich ochrany sa neustále zvyšuje. Máme dve lokality svetového prírodného dedičstva. Prvou sú Jaskyne Slovenského krasu a Aggteleckého krasu, druhou je UNESCO lokalita Karpatské bukové pralesy. Tieto lesy obsahujú neoceniteľnú prírodnú genetickú banku buka lesného, na spoločenstvá ktorého sa viaže množstvo sprievodných druhov rastlín a živočíchov. Prvýkrát boli časti zapísané na Zoznam svetového prírodného dedičstva UNESCO v roku 2007 ako bilaterálna slovensko-ukrajinská lokalita. Neskôr bola lokalita v roku 2011 rozšírená o komponenty v Nemecku a v roku 2017 o 63 nových komponentov na území ďalších desiatich krajín Európy. Na Slovensku je päť komponentov tejto lokality - Havešová, Rožok, Stužica – Bukovské vrchy, Vihorlat a Udava.

Slovensko je aktívne vo všetkých piatich programových oblastiach UNESCO: vzdelávanie, prírodné vedy, spoločenské a humanitné vedy, kultúra a informácie a komunikácia. Máme päť UNESCO katedier, 24 pridružených škôl UNESCO, osem pamiatok svetového dedičstva (šesť kultúrnych a dve prírodné), osem prvkov nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva, štyri biosférické rezervácie, jeden geopark, jeden zápis v Registri Pamäti sveta, jedno Kreatívne mesto UNESCO (Košice) a jedno Učiace sa mesto UNESCO (Trnava).


Príspevky autora SITA
Mohlo by Vás zaujímať
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.