BRATISLAVA 14. augusta (SITA) - Zároveň apelujú na vlastníkov, ktorí predaj pozemkov zvažujú, aby tak urobili. Ministerstvo životného prostredia taktiež vysvetľuje, že vďaka vlastníctvu územia dokážu národné parky na seba plnohodnotne prevziať ochranu najvzácnejších prírodných lokalít Slovenska. Parky sa tak môžu stať oporným bodom rozvoja lokálnych ekonomík a zároveň zvýšiť záujem u turistov o návštevu daného regiónu. Z POO je na výkup pozemkov v národných parkoch celkovo určených 68 miliónov eur.
„Celkovo 68 miliónov eur je objem financií, ktorý sa na výkup pozemkov nikdy v slovenskej histórii neuvoľnil. Je viac ako pravdepodobné, že po skončení plánu obnovy sa takáto situácia už nezopakuje. Je to dobrá príležitosť pre bežných ľudí, aby predali pozemky, ak tak chcú urobiť," uviedol riaditeľ Správy Národného parku Veľká Fatra so sídlom v Martine Eduard Apfel. Jednotlivé správy národných parkov majú získať správu nad vykúpenými pozemkami štátom, čím sa podľa rezortu životného prostredia garantuje, že starostlivosť o územie ostane v regióne. Do starostlivosti o nelesné pozemky plánuje riaditeľ Správy Národného parku Slovenský kras Milan Olekšák zapojiť miestnych obyvateľov.
Vlastnené pozemky v národných parkoch môžu ponúknuť aj právnické osoby. „Máme príležitosť dohodnúť sa aj touto formou, či už s fyzickými alebo právnickými osobami, a preto hľadáme konsenzus. Chceme zabezpečiť ochranu prírody vo verejnom záujme na jednej strane a na druhej strane ubezpečujeme vlastníkov pozemkov, že výkup pozemkov je dobrovoľný a oni sú tí, ktorí navrhujú cenu, za ktorú chcú svoje pozemky predať," tvrdí riaditeľka Správy Národného parku Malá Fatra Gabriela Kalašová. Riaditeľ Správy Tatranského národného parku so sídlom v Tatranskej Lomnici Pavol Majko informoval, že vďaka vlastníctvu a dohodám s majiteľmi je už dnes v Tatranskom národnom parku 54 percent územia v najprísnejšom režime ochrany.
Dobre fungujúce národné párky zároveň priamo podporujú zamestnanosť v maloobchode, hotelierstve, ale aj gastro sektore. Parky taktiež spolupracujú s miestnymi autoritami prostredníctvom rady národných parkov, ktorou disponuje každý z nich. O výkupe pozemkov diskutujú správy národných parkov aj so starostami či občanmi. „Zabezpečili sme koordinátorov výkupu pozemkov na správe, ktorí odpovedajú na otázky občanov v súvislosti s výkupom. Záujemcovia nám vedia, buď zavolať na dedikované číslo alebo si môžu dohodnúť osobnú konzultáciu na správe národného parku," vysvetlil riaditeľ Správy Pieninského národného parku Vladimír Kĺč.