sušenie reziva kondezačnymi agregatmi

2009-01-11, 13:07
Odpoveď

sušenie reziva kondezačnymi agregatmi

Vie mi tu niekto poradiť okolo kondenzačného sušenia? Zaujima ma teplota v sušiarni , umiestnenie agregáta, optimálne množstvo vody za 24 hod a tak a dalšie podrobnosti na kvalitne sušenie dubového a bukového reziva ... Dakujem ...
2024-02-27, 20:36
Odpoveď

RE: RE: sušenie reziva kondezačnymi agregatmi

Dobry den hledam ten agregat ale nemuzu jej najit uz nikde
2019-07-03, 20:27
Odpoveď

RE: sušenie reziva kondezačnymi agregatmi

Potrebujem vysušiť stare dosky na 10% vie mi niekto pomôcť okr. To, Pn, Hc, Tt? Ďakujem kiliany123@gmail.com
2014-01-24, 07:36
Odpoveď

RE: sušenie reziva kondezačnymi agregatmi

Hi,

používam kondenzačné sušenie, do komory dám max. 0,5 m3 reziva. Mne to stačí, v dielni robím sám, kombinujem s inou robotou. Komora je cca. 3 m dlhá, mám ju priamo na podlahe. Kondezačný agregát je priamo v komore na jednom konci. V komore mám 4 ventilátory, ženú vzduch dookola od a potom ku agregátu. Tu sa treba trochu pohrať. Na druhom konci komory je malé kúrenie s termostatom. Zapnem agregát, ventilátory a kúrenie. Komora sa nahreje asi za hodinu na 37-39°C, kúrenie termostat vypne a teplo udržuje len samotný agregát. Tú tepelnú rovnováhu som ladil na viackrát, pretože môj agregát môže pracovať max. do 43°C. Dávam už nahrubo ohobľované rezivo a suché okolo 13-16%, pretože hĺbka pri sušení duba a jaseňa je okolo 10 mm z každej strany. Takže tenké prierezy do 25 mm úplne v pohode vysuším na 8-10% v celom priereze. Hrubé prierezy okolo 40-60 mm v tvrdom dreve to už je horšie. Stred prierezu zostáva nedosušený. Tu som ešte nič nevymyslel. Pre istotu potom dávam zvlaky. Tenké prierezy, tvrdé, suším tak cca. 60 hodín. To je len orientačne. Dávam si do komory vzorky dreva, ktoré vážim. Pekne vidno úbytok hmotnosti. Na začiatku samozrejme vyrátam koľko by to malo vážiť na konci. Váha taká normálna, digitálna, pomerne presná. Fakt je ten ,že na konci sušenia na nejaký 5 deň už agregát nevytiahne žiadnu vodu a vtedy vzorky vykazujú zhruba vyrátanú ztratu hmotnosti. Samozrejme priemer, hrubé rezivo má v strede aj 12% a na povrchu 6 - 7%.
Toť moje zistenia za 2 roky používania. Bol by som rád za každú radu do budúcna, robím síce v malom, nábytky, obklady, schodiská ale tiež by som chcel mať istotu, keď niekomu čosi namontujem. Spomínal som, že všade dávam výstuže a tu by som to mal jednoduchšie.

i
2014-01-18, 21:38
Odpoveď

RE: RE: sušenie reziva kondezačnymi agregatmi

Dobry vecer
neviem nakolko je toaktualne ale vietie mi poradit ohladom kondenzacneho susenia dreva
2010-08-06, 08:40
Odpoveď

RE: sušenie reziva kondezačnymi agregatmi

Kondenzačný agregát sa navrhuje podľa množstva sušeného dreva. Treba sa pozrieť do tabuliek so sušiacimi časmi. Jednotlivé časy sušenia a k nim prepočítať množstvo odparenej vody pri danej teplote a z toho vieme vypočítať veľkosť kondenzačnej jednotky. Sušiace teploty sa pohybujú od 40 do 50°C. Kondenzačný agregát sa môže umiestniť priamo v komore, alebo aj mimo komory. Kondenzačné sušenie je najefektívnejšie pri sušení v oblasti voľnej vody. P. S. na celom svete sa 90% reziva suší v klasických teplovzdušných sušiarňach
2010-04-29, 16:12
Odpoveď

Kondenzacne susiarne

Vie mi tu niekto poradiť okolo kondenzačného sušenia ,celkovo ohladne technologie,pripravy reziva a vsetko co k tomu patri ?
2009-01-13, 20:11
Odpoveď

RE: sušenie reziva kondezačnymi agregatmi

Postavil som si sušičku na cca 1 m3 reziva, v nej je sušiaci agregát Nevada, optimálne vykondenzuje 10 litrov vody/24hod. Funguje mi to už cca 10 rokov. Poznamenávam, toto je vhodné na dosušenie reziva vzduchosuchého alebo preschnutého. Nie sú problémy s vnútorným pnutím tvrdého materiálu, ani s praskaním koncov. Môžem poslať foto.

Upozornenie: Na tomto fóre sú prezentované názory návštevníkov stránok a prevádzkovateľ portála DREVARI nepreberá žiadnu zodpovednosť za prezentované názory a ani sa s nimi nestotožňuje.